V polovině května jsme se společně vydali na jednodenní vlakový výlet do Prahy. Naším cílem se stalo především Království železnic - největší expozice modelové železnice v České republice. Na doplnění programu jsme pak ještě navštívili Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy a Muzeum pověstí a strašidel - Mysteria Pragensia.
V sobotu 18. května ráno jsme nasedli na vlak a v dopoledních hodinách pak dorazili do našeho hlavního města. Naše první kroky vedly na zastávku metra Anděl, v jejíž blízkosti se Království železnic nachází. Na výstavě jsme strávili skoro tři hodiny, bylo opravdu na co koukat. Jedinečný pohled na modelovou krajinu protkanou železniční sítí s mnoha vychytávkami. Modely jezdí, svítí, otevírají se, reagují na střídání denního a nočního cyklu a některé byly uzpůsobené tak, že jsme je mohli sami ovládat. Království železnic disponuje řadou doplňkových expozic, naučných panelů a řadou interaktivních prvků.
Součástí Království železnic byl rovněž model Prahy v měřítku 1:1000, který dokumentuje celé území Prahy včetně vodních ploch a řeky Vltavy.
Z Království železnic jsme se procházkou přes Karlův most vydali k Muzeu strašidel a pověstí. Tváří v tvář jsme se setkali se strašidly a přízraky staré Prahy a vstoupili do světa pražských pověstí. Ve vstupní části expozice jsme si v obrovské knize mohli přečíst staropražské pověsti, velké množství interaktivních exponátů nás vtáhlo do staré Prahy.
Ve sklepních prostorách jsme pak našli uličku s několika zákoutími, která připomínala atmosféru půlnoční Prahy před mnoha staletími. V této uličce jsme našli celkem 25 nejznámějších pražských strašidel. Některá jsme objevili hned, ale mnoho z jich bylo různě poschováváno. Vykukovala z oken, byla za pootevřenými dveřmi, vrhala stín na stěnu a nebo létala až u stropu.
A z jednoho muzea se přesouváme do druhého. Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy má dvě části. V přízemí jsou připraveny informace o alchymii i alchymistech, nejrůznější interaktivní exponáty a můžeme rovněž vstoupit do tajemné místnosti Faustova domu, kde jsou kromě jiného vidět i nohy samotného Fausta, který je odnášen čertem do pekla. Poté jsme vystoupali 60 schodů do věže, kde vstupujeme do alchymistické dílny samotného mistra Kelleyho, který zde žil poslední tři roky svého života. V samotné laboratoři jsme viděli výrobu homunkula, pece, křivule, mohli jsme si zadměchat měchem, i prohlédnout kostru pod lupou, zahlédli jsme i spoustu zvířat na pokusy a především uviděli zastavený výbuch, kterému osobně přihlíží Edward Kelley.
Z výletu jsme se vrátili uťapkaní, ale plni zážitků a nových znalostí.
Akce byla realizovana s podporou MŠMT