Rok utekl jako voda a 28. června 2oo3 se šťáhlavskou návsí opět ozývají dětské hlasy. Vítají se tu děti, které společně stráví 15 dnů na letním táboře. Naším cílem se letos stala táborová základna Lomíček v Hradci u Stoda.
A jsme tady ! V Lomíčku nás vítají naši známí vedoucí a instruktoři, od loňského roku nám přibyly i dvě nové instruktorky a jeden nový kuchař, který se hned stává oblíbencem všech.
A opět jsou tu již tradiční rituály…rozdělení do chatek probíhá bez protestů, vybalujeme a zabydlujeme se a pak hurá na úvodní nástup, kde nás čeká rozdělení do oddílů…vlastně posádek, neboť letošní tábor se ponese ve znamení námořníků a Dobrodružné plavby. Rovněž první "oběd" je tradiční, párek a chléb je to nejjednodušší, co mohou kuchaři vyrobit během chvilky a tak si bez něj již začátek tábora ani neumíme představit.
Po poledním klidu se vydáváme po posádkách na průzkum okolí. Naším úkolem je objevit a zapamatovat si co nejvíce zajímavostí v okolí. Po návratu zpět do tábora se dozvídáme proč…našim úkolem je vyrobit a nejpozději do druhého dne odevzdat plastickou mapu okolí tábora.
S vidinou získání prvních bodů do celotáborové hry se všichni snaží seč jim síly stačí. Výsledky jsou nad očekávání pěkné, a tak se na nástěnce začínají objevovat první plavidla - symboly bodů. Po prvním slavnostním nástupu, který se odehrává ve slavnostních námořnických oblecích a je na něm zazpívána táborová hymna - písnička z filmu Dva roky prázdnin, se přemisťujeme k táborovému ohni, kde začíná představování jednotlivých posádek.
Během večera se admirál Muertti dovídá, že se s ním na dobrodružnou plavbu odvážně vydaly posádky s názvy Pirani, Robinsoni, Bezejmenní piráti, Mokré nohy, Hurikáni a Barzabella.
Druhý den dopoledne všechny posádky s napjetím sledují souboj svých kapitánů, kteří v šipkovém turnaji bojovali o co nejlepší umístění, které jim zaručovalo volbu barvy pro svou posádku. Po urputném souboji a určení pořadí se odebírají kapitáni s admirálem dovnitř korábu, aby se posléze posádky dozvěděly, že Pirani budou v černém, Hurikáni oblečou barvu oranžovou, Mokré nohy vylosovaly barvu zelenou, Barzabella popluje v červené, Robinsoni zežloutnou a barva moře modrá přísluší Bezejmenným pirátům. Zbytek dne je věnován výrobě posádkového znaku a jeho přenesení savovou technikou na trička. O tom, jak moc se trička vyvedla, svědčí následující fotografie.
Stejně tak jednotlivé posádky vyrábí svoji vlajku. A večer je tu slavnostní nástup, na kterém předáváme první "studený" dárek Kačce, která dnes slaví osmé narozeniny a Kubovi, kterému bylo 14. Zmrzlina je tak veliká, že oba oslavenci musí na její zdolání pozvat nejen děti ze své posádky, ale "pomáhat" musí i dospělí.
Třetí den tábora zahajujeme meziposádkový turnaj O cenu Pepka námořníka v ringu a turnaj o Pirátský měšec ve vybíjené. Turnaje probíhají po několik dní, aby měly všechny posádky možnost se utkat mezi sebou. Bojuje se za hlasitého povzbuzování kapitánů, zvítězit však může jen jedna posádka. Vítěze čeká sladká odměna pro každého člena. A kdože zvítězil? Ve vybíjené to byly dravé Pirani, v ringu pak Bezejmenní piráti. Celkově se do vedení v celotáborové hře dostávají Hurikáni, a tak na slavnostním nástupu je na stožár za zpěvu táborové hymny vztyčena jejich vlajka. Dnes večer opět předáváme další zmrzlinu pro Vaška, kterému je jedenáct. Po nástupu pak začíná dlouho očekávaná diskotéka s DJ Boomem. Tanečníky je velmi těžké zahnat po večerce do postelí.
Námořnický víceboj - soutěže mezi posádkami, se rozpoutaly během dalšího dne. Začínáme vědomostním kvízem s námořnickou tématikou, následuje měření vzdálenosti moří, střelba z harpuny, protahování kruhem, točení obručí, hod botou či poznávání chutí a vůní. Nejvíce vítanou disciplínou je chytání syrového vajíčka, kdy se měřila vzdálenost, kam jednotlivé posádky dohodí, aniž by jim vajíčko upadlo a rozbilo se. Samozřejmě, že kromě dětí soutěžili i kapitáni, mezi nimiž dopadla nejhůře Soňa, která musela po absolvování této disciplíny do sprchy. Zde jsou obrázky z jednotlivých soutěží, které nám zabraly skoro celý den.
Dnes dopoledne nás čeká výlet do místního přístavu, kde se vrháme hlavně na místní obchůdek. Cestu zpět si zpestřujeme vycházkou do Lisova. Odpoledne se pak nese ve znamení turnaje v přetahování lanem. Posádky, které právě nesoutěží, mohou využít pingpongového stolu či si uspořádat miniturnaj v souboji s dřevci. Pak se již jednotlivé posádky ubírají do ústranní, aby secvičily námořnické pohádky, které nám předvedou u večerního táborového ohně.
Ve čtvrtek se očekává velká voda, a tak je nutné najít a zachránit spoustu živočichů před utonutím. Na start Noemovy archy se staví vždy po jednom členu z každé posádky, admirál pak následně vyhlašuje, který živočich se má najít a zachránit. Záchranáři se vrhají do ohroženého prostoru, kde hledají obrázky s daným zvířetem, rybou či ptákem. Která posádka živočicha najde jako první, přináší ho na archu a získává bod pro družstvo. Na záchranu čeká přes padesát živočichů a nutno podotknout, že někteří jsou tak důmyslně ukrytí, že na jejich nalezení je vypsána i bonifikace několika bodů navíc. Nakonec jsme ale na archu naložili všechny, které jsme hledali. Nejlepšími záchranáři byli prohlášeni Robinsoni.
Admirálovo poselství začíná u táborové brány. Odtud vybíhají vždy po jednom členové z každé posádky, kteří ve vyznačeném prostoru mají za úkol zapamatovat si kombinaci čísla a písmene na rozházených lístečcích. Se zapamatovanou kombinací se vrací na start, kde ji nahlásí svému kapitánovi. Ten ji pak zapisuje do připravené tabulky. Po čase se z jednotlivých písmen vyloupne smysluplný text s dalšími pokyny pro jednotlivé posádky. Ty se pak vydávají na určené místo, kde je čeká druhá část zprávy. Z ní se dozvídají úkol, který musí splnit před návratem do tábora. Složit básničku, ve které se budou objevovat předem zadaná slova. Nikdo z nás dospělých si nedovedl představit, že děti ze zadaných slov dokáží složit smysluplné básně, a tak snaha všech byla oceněna body do CTH.
Na páteční den se těší velcí i malí, přijede totiž loutkové divadlo. Při novodobé verzi známé pohádky o Perníkové chaloupce, kdy jsou diváci vtahováni do děje, se baví všichni.
A abychom té kultury neměli dnes málo, vyhlašuje admirál na večer soutěž Plavčíkova nota. Každá posádka si měla připravit minimálně jedno pěvecké vystoupení, za každé další pak dostávala bod do celkového hodnocení. A jelikož zisk bodů lákal, zpívali jsme velmi dlouho. Nejlepší zpěváci byli na ranním nástupu odměněni diplomy a sladkostí.
Sobota dopoledne byla zasvěcena Námořnické olympiádě. Souboje mezi posádkami, se odehrály za ne moc pěkného počasí, takže některé disciplíny směrované do vody, bylo nutné vynechat. Přesto se však jednotlivé posádky utkaly např. v soutěži Počtáři, kdy bylo nutné spočítat výsledek u příkladu, který byl rozvěšen po částech na určité trase. Výsledky byly velice zajímavé. Dále velkým hitem byla soutěž Praskni balónek. Na startu postupně každý obdržel jeden balónek, který musel nafouknout do určité velikosti, pak s ním mezi nohama přeskákat určitou vzdálenost a na konci balónek jakýmkoliv způsobem prasknout. U této hry jsme si všichni užili soustu legrace a pěkně se zahřáli. Nošení vody na lžíci a plnění nádoby na druhé straně hřiště vyžadovalo pevnou ruku a šikovnost.
Po obědě pak již všichni netrpělivě vyhlíželi, zda-li za nimi přijede nějaká návštěva. A skutečně prakticky všichni rodiče se od 13.00 hodiny začali shromažďovat před branou tábora. Děti se s nimi vydávaly na procházku po okolí, ukázat jim překrásný zatopený lom či místa našich her a soutěží. Zpět do tábora se všichni vraceli s plnými bříšky, čistým oblečením a novou zásobou korunek. Však se na celodenní výlet budou hodit.
V neděli se dozvídáme, že nám piráti rozmístili v okolí základny spoustu věcí, které by se na moři objevovat neměly. Jednotlivé posádky vypouštějí proto na trasu postupně všechny své členy. Jejich úkolem je projít označenou trasu, zapamatovat si "podivné" věci a na konci na papír sepsat co si každý zapamatoval. Admirál se tak má možnost přesvědčit, jak šikovné má své námořníky, neboť byli i tací, kteří správně zapsali všech 15 věcí. Body jednotlivých členů se sčítají ve prospěch posádky. Odpoledne pak společně skládáme Zprávu trosečníků - úkolem každé posádky bylo co nejpřesněji a nejrychleji složit zprávy, které měly na zádech připnuté ostatní posádky. Zprávy jednotlivých posádek byly barevně odlišeny a rozstříhány podle počtu členů posádek. Body byly udělovány za každou správně zapsanou zprávu a dále pak i za jednotlivá správně zapsaná slova. Při vyhodnocování hry to chvílemi vypadalo, jakoby se v prostoru pohybovali ještě nějací tajní účastníci, neboť na odevzdaných papírech se objevovala zcela neznámá slova i barvy
Je pondělí 7.7. a když se dozvídáme název další hry, která nás čeká - Latrína- vzbuzuje to úsměv na líci. A to ještě netušíme, kolik legrace si užijeme při jejím samotném hraní. Vedoucí Soňa se stává zácpou, vedoucí Denisa se proměňuje na latringirl a ukrývá se na vskutku originální místo - do kufru jednoho z vozů. Všichni ostatní vedoucí se proměňují na průjmy a jejich úkolem je chytat děti, děti naopak hledají latringirl. V podstatě šlo o trošku netradiční honičku, ale kde máte šanci, že vás chytí průjem anebo vy lapíte zácpu? Při této hře jsme se všichni moc dobře pobavili a jistě ji zařadíme mezi hry i na příštím táboře.
Na vyplnění volného času jsme ještě zařadili několik zábavných her jako např. provlékanou, kdy si vždy celá posádka stoupla do zástupu a jejich úkolem bylo co nejrychleji provléci přes své oblečení provázek, a to tak že střídavě se provlékal levou nohavicí a pravým rukávem u prvního, levým rukávem a pravou nohavicí u druhého atd. Další hrou, která sklidila velký úspěch a donutila děti i vedoucí k nevídaným kouskům byla tzv. Magická hora, kdy úkolem bylo udělat co nejdelší řadu z oblečení, které mají členové posádek právě v danou chvíli na sobě. Nevěřili byste, co všechno byly děti ochotné podstoupit pro vítězství.
Všichni jsme se rovněž těšili na celodenní výlet, který se uskutečnil v úterý. Ráno jsme se vydali na vlakové nádraží a vlakem se dopravili do Domažlic. Naším cílem byla prohlídka města s možností návštěvy místní věže či muzea a hlavní součástí výletu mělo být koupání v místním plaveckém bazénu. První část výletu proběhla v pořádku a po krátkém rozchodu a obědě jsme se vydali do bazénu. Zde nás však čekalo nepříjemné překvapení, bazén byl z technických důvodů uzavřen. Sluníčko ten den hřálo z plných sil, a tak byl smutek v očích malých i velkých velký. Co teď, ptali se všichni. Nezbývalo než sednout na nejbližší vlak, vrátit se do tábora a koupání v bazénu nahradit koupáním v místním zatopeném lomu.
Po návratu od lomu byl vyhlášen účesový ples, kde byly k vidění velice různorodé vlasové kreace. Jedničkou se určitě stal účes Veroniky z Robinsonů s názvem Klasové opojení.
Soutěž Čaj pro admirála vyzkoušela naše tábornické schopnosti. Ve vymezeném prostoru byly ukryty základní pomůcky pro uvaření čaje….kotlík, sirky, sáček s cukrem, čaj a láhev z vodou, vše opět označeno symboly posádek. Po odstartování se vždy tři posádky vrhly do označeného prostoru, aby nalezly vše potřebné. Někteří námořníci se projevili jako velice zdatní hledači a všechny věci nalezli velice rychle, byly však i takové posádky, které se hledáním velmi dlouho trápily. No však hledat v trávě krabičku sirek není nic lehkého. Posádky, které vše nalezly, pak měly za úkol rozdělat oheň pomocí tří sirek, uvařit v kotlíku čaj a ten naservírovat admirálovi. Měřil se celkový čaj od vyběhnutí do podání čaje.
Posádky, které zrovna nesoutěžily, se odebraly do nedalekého lesa, kde pro ně byla připravena dobrodružná jízda na kladce přes propast. Počáteční strach nakonec překonali téměř všichni a jízdu na laně podstoupili.
Za pokladem lodního kuchaře se vydáváme třináctý den tábora. Cesta značená barevnými fáborky nás po delším pochodu zavádí do nádherného prostřední Hradecké skály. Zde na nás již čeká samotný admirál a vysvětluje nám, že v okolí se nachází zlatý poklad označený symboly jednotlivých posádek. Komu se podaří svůj poklad nalézt, má se co nejrychleji dopravit zpět do tábora, kde mu bude zlatý poklad vyměněn za poklad sladký. Všechny posádky se pouštějí ihned po příchodu do hledání, možnosti pro ukrytí pokladu bylo spoustu. Ti nejodvážnější se pouštějí do místní jeskyně, kde se ve tmě pokoušejí zlato objevit, ostatní hledají kolem jeskyně a v přilehlém okolí. Hledání nám všem dává dost zabrat, ale je korunováno úspěchem. Zlaté valouny jsou ukryty na mělčině řeky, která kolem protéká. Teď ještě nalézt právě ten svůj a hurá zpět do tábora. Těm, kteří zkoušeli návrat do tábora zkratkou, se podařilo nakonec dorazit s obrovským zpožděním, sladký poklad však nakonec získali i poslední opozdilci.
Odpoledne Hledáme ostrovy - tato hra vyslala posádky do nedalekého lesa, kde byly na stromech umístěny cedulky s názvy ostrovů. Na pokyn admirála se vždy vydaly posádky do lesa a jejich úkolem bylo donést admirálovi cedulku s názvem objeveného ostrova. Body se udělovaly vždy podle pořadí, ve kterém jednotlivé posádky příslušný ostrov objevily.
Je předposlední večer naší patnáctidenní plavby. Jednotliví členové prokázali své schopnosti natolik, že se admirál rozhodl oficiálně je pokřtít na námořníky. Nikdo z členů posádek netuší, že dnešní noc nebude tak klidná jako ty předtím. Po 23 hodině jsou postupně buzeny jednotlivé posádky. V rozespalých obličejích je vidět údiv nad tím, že je kdosi budí a ještě jim říká ať se oblečou, vezmou si ručník a přijdou ke kuchyni. Vzbudit se nakonec podařilo i ty nejmenší, i když záběry z buzení by jistě vyhrály soutěž Natoč to. Po cestě osvícené loučemi se po jednom začínají vydávat na louku, kde na ně již čeká admirál, který je po námořnickém křtu (namydlení štětkou a vypití pravého námořnického nápoje) pokřtil na námořníky, což stvrdí i svým podpisem na pasovacím listě. Tomuto procesu neunikli k všeobecné radosti ani kapitáni jednotlivých posádek. Druhý den je o čem si vyprávět.
Čtrnáctý den našeho táborového pobytu už dává znát, že se náš pobyt zkrátil na minimum. Využíváme hezkého počasí ke koupání a projížďkám ve člunu, pomalu začínáme balit a hlavně, blíží se poslední večer, což znamená velkou super diskotéku, která skončí až dlouho v noci. Z batohů se proto vybírají ty nejhezčí věci, na řadu přicházejí hřebeny, líčidla apod. Jako zlatý hřeb se objevuje na parketu skupina Rammstein se svým vystoupením.
Den odjezdu je zasvěcen především úklidu, balení a přípravě na odjezd. Před posledním obědem se naposledy scházíme pod táborovým stožárem a společně si všichni zanotujeme táborovou hymnu. Před ní následuje ještě vyhlášení výsledků. Nejprve přichází na řadu hodnocení úklidu v chatkách. K velkému údivu všech na celé čáře vyhrává čtveřice kluků David, Tomáš, Honza a Kuba, kteří dokázali po celý tábor udržet ve své kajutě vzorný pořádek. Po rozdání odměn našim nejmladším účastníkům a obrovském potlesku pro kuchaře se již přistupuje k tomu hlavnímu, vyhlášení výsledků celotáborové hry. Potlesk si zasloužili opravdu všichni, ale vítěz může být jen jeden. A kdože to nakonec dotáhl až na první místo? Ano byly to dravé Pirani s kapitánem Vaškem, které si odnesly ceny a diplomy za vítězství v Dobrodružné plavbě.
Tábor utekl a nám na něj zůstanou jen krásné vzpomínky. A kdože jsme to ti my? Zde si můžete prohlédnout všechny posádky a účastníky Dobrodružné plavby.
Akce byla realizovana s podporou MŠMT