Rok se sešel s rokem a my jsme 1. července 2006 opět stáli na šťáhlavské návsi a čekali na příjezd autobusu, který nás měl odvézt na další letní tábor, který jsme i tentokrát uspořádali na táborové základně Lomíček v Hradci u Stoda. Vše při starém řeknete si, ale tentokrát po delší době bylo na našem odjezdu něco zvláštního- nepršelo, nebyla zima a předpověď počasí slibovala, že po dlouhých letech zažijeme opravdu letní tábor s koupáním a sluníčkem.

          Kontrola účastníků, odevzdání potřebných formulářů a tiskopisů, naložení zavazadel (za bezplatnou dopravu na tábor děkujeme starostovi obce p. Bendovi a p. Šťovíčkovi, který nám auto zapůjčil), poslední zamávání rodičům a vyrážíme na patnáctidenní dobrodružství do starověkého Řecka, na které se náš tábor proměnil.

          Začínáme klasicky. Rozdělení do chatek, ubytování, první lehká svačinka v podobě párků s hořčicí a první nástup na rozdělení do oddílů. Oddíly jsou zatím bezejmenné, o název svedou týmy boj další den. Odpoledne pak následuje procházka do okolí, která hlavně novým účastníkům ukáže, co se kde v okolí tábora nachází. Jako úkol mají všichni donést do tábora přírodní materiál, z kterého pak po následující tři dny budou vyrábět zmenšeninu Diova chrámu.
          V podvečer se celý tábor oblékl do starořeckých obleků a velký vládce Zeus uspořádal slavnostní nástup, kterým zahájil celý tábor a vztyčil olympijskou vlajku. Musíme pochválit všechny děti (a zvláště pak jejich rodiče), neboť slavnostní kostýmy, které si měli všichni s sebou dovézt byly úžasné. Večer pak pokračoval prvními divadelními představeními, která si jednotlivé oddíly připravily během odpoledne.

          Každý další den pak začínal vyvěšením olympijské vlajky, kterou slavnostně přinášelo vždy družstvo, které bylo ve vedení celotáborové hry. Druhý táborový den se rozpoutal nelítostný boj o názvy oddílů. Soupeřilo se v několika disciplínách jako např. předávání krabičky od sirek, provlékání obručí, hod míčky do lavoru apod. Po ukončení bojů se bezejmenné oddíly změnily na Trojany, Mykéňany, Titány, Sparťany, Korinťhany a obyvatele města Delfy. Vedoucí a instruktoři se pak stali jednotlivými starořeckými bohy, kteří se představili ostatním na večerním nástupu. Zde jsme rovněž dodatečně popřáli jednomu z našich účastníků - Česťovi k jeho patnáctým narozeninám, které oslavil první den tábora. Druhou oslavenkyní pak v průběhu tábora byla Martina, která si také z nástupu odnesla sladký dárek. Druhý táborový večer nám pak zakončil první ples bohů.

          Jedním z úkolů našich táborníků bylo i vyrobení vlajky, která by symbolizovala dané město.
Zde se můžete podívat, jak jejich snažení dopadlo:

          Další večer byl zasvěcen bohu hudby Apollónovi, který vyhlásil oddílovou soutěž ve zpěvu. Pod bedlivým uchem poroty se na "pódiu" vystřídali zástupci všech řeckých měst a nabídli divákům hudební podívanou všemožných žánrů. Celkovým vítězem se nakonec stal Korinťan Přemek.

          Kromě osvědčených her, které na táborech hrajeme již léta, jsme i letos zařadili několik nových her a nutno podotknout, že sklidily úspěch. Jednou z nich byla i tzv. barevná křížovka, kdy oddíly musely seskládat text zprávy, která byla ukryta dle barev na několika stanovištích.
          Jednou z těch tradičních soutěží bylo uvaření polévky. Letos jsme ji "vylepšili" o tu část, kdy si táborníci museli nejprve najít na trase všechny potřebné věci k jejímu uvaření, místa ukrytí jednotlivých surovin pak ještě byla zašifrována v tajných zprávách. Polévku nakonec uvařila všechna družstva a jelikož se kromě rychlosti hodnotila i chuť a kuchtíci nesměli použít žádné věci z táborové kuchyně, neváhali někteří zaběhnout do vesnice a potřebné ingredience vylepšující chuť si vyprosit od místních obyvatel.

          Během tábora byly rozehrány i turnaje v ringu, vybíjené a ringofotbale. Několikrát za tábor jsme uskutečnili soutěže na stanovištích, z nepřeberného množství soutěží můžeme jmenovat např. hledání mořských příšer poslepu, lovení ryb, hod šipkami Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení na terč, střelba ze vzduchovky, početní úkoly, stanoviště plné křížovek, hádanek a kvízů, oblékací soutěž apod. Absolvovali jsme i sranda soutěže jako hod syrovým vajíčkem či nafukovacím balónkem plným vody na dálku, rozplétání kruhu, chůze monster a další. Nutno podotknout, že pro zpestření soutěží jsme do nich velice často zapojovali i jednotlivé vedoucí.

          Velice oblíbenými částmi programu byly diskotéky, které byly ohlašovány vždy jako ples bohů. Na jednom z nich bylo úkolem všech oddílů, aby předvedly "božský" tanec v kostýmech. Hodnotilo se jak taneční vystoupení tak kostýmy a případná ústrojová nekázeň. Musíme podotknout, že všechny oddíly se moc a moc snažily, a tak nakonec musel nastoupit i speciální taneční soubor sestavený ze všech vedoucích a instruktorů, který vystoupil pro pobavení všech dětských účastníků.

          Již potřetí jsme si rovněž na tábor pozvali majitele kuše, který opět umožnil všem dětem i dospělým vyzkoušet si střelbu z této staré zbraně. Zájem projevili všichni. Nově k nám na tábor zavítali sokolníci, kteří kromě menších dravců přivezli i orla mořského.

          Další tradiční akcí na našich táborech je výroba oddílových triček. V letošním roce jsme se rozhodli pro tzv. sypanou batiku. Zakoupili jsme bílá trička, barvy a pustili se do výroby.
A jaké byly výsledky? Tady jsou zdokumentovány:

          Rovněž nově zařazený Den Kyklópů se vydařil. Celé družstvo se pohybovalo v areálu tábora se zavázanýma očima a za pomoci vidoucího vodiče plnilo úkoly jako např. poznávání vůní a chutí, třídění luštěnin, skládání logických dvojic, průchod minovým polem apod.

          Zapomenout nesmíme ani na netradiční noční hru, která byla zároveň pasováním všech dětí za členy božské družiny boha Dia. Osvětlený chrám a přítomnost samotného Dia a jeho družiny ještě umocňovala tajemnou atmosféru. O této noční hře si děti ještě dlouho povídaly.

          Počasí se tento rok opravdu vydařilo, a tak jsme celých patnáct dní pravidelně navštěvovali místní zatopený lom, kde jsme se náležitě vydováděli. Došlo i na tradiční křtění nových instruktorů a vedoucích.

          Dny na táboře rychle utíkaly a než jsme se nadáli byl před námi den předposlední, den vyhodnocení celotáborové hry a předání odměn. Celkovým vítězem našeho starořeckého bojování se nakonec stalo město Sparta. Za nimi se na druhém místě umístili bojovníci z Mykén a třetí příčku společně obsadili Korinťané a Titáni. Potlesk a odměny však zasloužili všichni táborníci.

          Vyhlásili jsme i chatku, která měla po celou dobu tábora nejlépe uklizeno a naopak i největší prasátka z tábora. Za zvuků písně skupiny Quenn jsme pak slavnostní závěrečný nástup zakončili stažením olympijské vlajky. Na večerní závěrečné diskotéce se bavili malí i velcí.

          Poslední den nezbývalo nic jiného než balení věcí, úklid tábora a čekání na autobus, který nás dovezl zpět ze starověkého Řecka do reálného života. Děkujeme tak všem vedoucím, kteří pro nás opět připravili nezapomenutelných 15 táborových dnů a těšíme se na další akce.

Akce byla realizovana s podporou MŠMT