Neuvěřitelné…..je tu další konec školního roku, vysvědčení jsou rozdána a pro nás to znamená jen jedno….opět jedeme na tábor a opět se těšíme, co si pro nás naši vedoucí a instruktoři připravili. Na táborovou základnu do Hradce u Stoda se první táborníci začínají sjíždět kolem sobotního poledne. Za dvě hodiny jsme již v plném počtu a můžeme začít s ubytováváním do chatek. O letošní tábor byl tak velký zájem, že všichni vedoucí a instruktoři musejí spát ve stanech. Na 75 dětí se chtělo proměnit v kovboje a kovbojky a strávit následujících 14 dní na Divokém Západu.
Jsme ubytováni, rodiče opustili bránu tábora a začíná tak rozdělování do oddílů, resp. rančů, které mezi sebou budou bojovat o vítězství v celotáborové hře, kterou pro nás opět připravila Denisa, převtělená tentokrát do slavné Tornádo Lou. Skupinky dětí nalezly své vedoucí a může tak začít první hra- Po stopách Zlaté horečky. Všechny oddíly se vydávají do nedaleké pískovny, kde hledají rozstříhaný příběh o Zlaté horečce, který se musí naučit nazpaměť a dále vymýšlejí název pro svůj ranč a také příběh svého ranče. U večerního táborového ohně pak každý ranč předvede formou divadelního představení svůj příběh. Na scéně se nám tak postupně objevují ranče Guns´n´Roses, Goldneři, U Postřeleného býka, U medvědí dýky, Cvokranč a Golden ranč.
Druhý den je potřeba celé naše westernové městečko řádně vyzdobit a označit. Během dopoledne tak postupně v našem Dawson City vyrůstá kantýna, banka, dům šerifa, saloon i lékárna. Zapomenout se nesmí ani na vězení, připravit je potřeba také pravé americké dolary.
Odpoledne se vydáváme na Hon na králíky. V sousední zemi se přemnožili králíci, vláda vypsala zvláštní odměny za každého sestřeleného králíka. Děti lovily pomocí šišek králíky představované vedoucími, ti jim za ulovení odevzdali jeden lístek. Lístek děti směnily za dolary v bance. Na večerní diskotéku pak čekali netrpělivě děti i dospělí.
Třetí den na nás čeká Carterův sprint. Naším úkolem je přesunout se do lomu, kde jsou v okruhu několika desítek metrů rozmístěny lístečky s různými slovy. Šerif Michal vždy vyřkl nějaké konkrétní slovo a všichni včetně vedoucích se rozbíhají po okolí a hledají ten správný lísteček. Kdo jej najde první, získává bod pro svůj ranč. Na konci hry se opět získané body vyměňují za dolary. Odpoledne rozehráváme turnaje rančů v ringu a ringofotbale a živé pexeso, večer jdeme do "letního kina" na film.
V úterý dopoledne dohráváme všechny turnaje, odpoledne je potřeba rozluštit Tajemný vzkaz Bufalo Billa. Ze startovní čáry vybíhají děti ze všech rančů a hledají různobarevné papírky s písmeny, které pak doplňují do připravené tabulky. Volný čas do večeře vyplňuje malování na obličej. Co bychom to byli za město, kdybychom nevydávali noviny, večerní program je proto zaměřen na přípravu novinových článků.
Je potřeba oddělit od sebe jednotlivé ranče, vyrábíme si proto trička, a to savováním. Sluníčko nám přeje, a tak nejprve vyrobit šablony a pak již za dozoru vedoucích nasavovat a usušit. Že nám to ale sluší, co?
Stezka tekutými písky je pro mnohé náročná, ale nakonec se s jejím překonáním poperou všichni úspěšně. Na trati číhají mnohá nebezpečí jako např. překážka k překročení, brána k podlezení, lavor s vodou, slalom a mnohé další, a tak záleží hlavně na přesné navigaci vodiče, zda svého "nevidomého" kovboje provede celou stezkou bez karambolů. Večer se pak opět nese ve znamení tance.
V Dawson City řádí Šílená kobyla. Členové jednotlivých rančů vytvořili zástup a všichni se chytí za pas. Poslední si za opasek zastrkává šátek jako ocas. Na písknutí se jednotlivé "kobyly" rozbíhají a hlava (první v zástupu) se snaží ukrást ocas jiné kobyle. Kobyla se po celou dobu nesmí rozpojit. Vypuká šílený boj šílených kobyl. Odpoledne stejně tak jako v předchozích dnech vyrážíme k lomu vykoupat se, večer zasvěcujeme nácviku divadelních představení na další den.
A je tu pátek a s ním kromě večerních divadelních představení o slavných osobnostech Divokého Západu jako byli Buffalo Bill, Calamity Jane, Jesse James apod. i Podivínova hra. Seznamujeme se s místním podivínem, který žije na samotě a občas kolem svého příbytku rozhází drahé předměty. Všechny děti mají možnost si tyto věci nasbírat a směnit za dolary, problém je ale v tom, že celé území hlídají strážci - vedoucí, kteří chytají děti dotykem ruky. Dítě, které je takto chyceno, musí nasbírané věci vrátit zpět do hracího pole.
Telegrafická společnost hledá nové jezdce, kteří by doručovali zásilky do města. Cesta ale prochází indiánským územím. Aby Poštovní jezdci mohli projet, plní úkoly náčelníků. Mezi úkoly, které musí jezdci splnit, je například uzlování, hod na cíl, vědomostní test, střelba ze vzduchovky nebo hra s předměty na zapamatování. Je tedy nejprve potřeba vše nacvičit a pak se vydat na nebezpečné indiánské území. Odpoledne nám zpestří návštěva, která nám přivezla ukázat historické zbraně, večer máme šanci předvést se na Karaoke.
V neděli jsme se vydali na Výpravu po stopách Calamity Jane. Na trase kolem Lisova plníme různé úkoly, odpoledne je pak návštěvní den, kdy za námi přijeli rodiče a doplnili naše docházející zásoby čistého oblečení.
Druhý týden našeho pobytu začínáme výrobou koní pro odpolední hru. Z velkých kartonů si každý člen ranče vyrobil hlavu koně, kterou si vyzdobil a připevnil na klacek. Odpoledne pak přicházejí Zloději koní. V ohraničeném prostoru vytvoříme ohradu pro koně. Do ní pak všichni své koně zapícháme a necháme je se pást. Koně v ohradě hlídají vedoucí-honáci. Každý rančer má za úkol nejprve ukrást svého koně tak, aby jej žádný z honáků nechytil. Pak nasednou na koně a musí mu dát pít, což znamená musí dojet do lomu, kde naberou vodu do ešusu a s ní se vrátí do tábora. Po přinesení vody se každý musí ještě vydat pro jídlo pro koně-pět šišek. Celou hru vyhrává ten oddíl, který je celý nejrychleji v táboře.
Během dne se stala nepříjemná událost, byla vykradena místní banka. Šerif se snažil vše zachránit, ale přesto bankéř a tím pádem i ranče, které u něj měly peníze uložené, přišel o velké peníze.
Správný kovboj si musí umět poradit i s vařením. Dalším úkolem přinášejícím body do celotáborové hry je proto Polévka dle Jamieho Oliviera. Jednotlivé ranče si nejprve musí v koloniálu za vydělané dolary nakoupit suroviny, pak najít vhodné místo na rozdělání ohně a v kotlíku uvařit pravou gulášovou polévku. Následně ji naservírují našemu táborovému Jamiemu -Buráčkovi. Ten rozhodl o pořadí rančů v této soutěži. Odpoledne přichází Lov na mustangy. Děti vyrazily na lov mustangů do pískovny. Mustangy představují instruktoři a vedoucí, kteří pokud jsou uloveni, odevzdávají dětem svůj život ve formě papírku. V lese se ale zároveň pohybují nebezpeční grizzlyové, kteří loví lovce. Koho grizzly uloví, ten musí odevzdat život a jít si po jiný.
Ve středu se celé městečko Dawson City vydává na celodenní výlet do sousedního města Stod. Příjemná pěší procházka s prohlídkou města a nezbytným nákupem dobrot zaplnila celý den. Odpoledne jsme se vrátili zpět domů a dostali úkol. Na závěrečný večer složit báseň. Všichni se vrhli do díla. Stejně tak všechny pobavila soutěž o Nejnavlečenějšího kovboje.
Předposlední táborový den patřil dopoledne nácviku country tanců. Jednotlivé ranče dokázaly během pár hodin secvičit úžasná taneční vystoupení, která předvedly před závěrečnou večerní diskotékou. Odpoledne pak přichází vrchol celé celotáborové hry, Rýžování zlata na Bonanza Creek. Všechny ranče se vydávají na cestu na Třetí palouk, kde mají na potoce vyznačené území, které si ranče mohou za dolary odkoupit a pak v nich mohou rýžovat zlato. Všichni se vrhají do potoka a první úlovky na sebe nenechají dlouho čekat.
Všichni rančeři se následně přemisťují na nedaleký místní ranč, kde si mohou vyzkoušet jízdu na opravdových koních. Této lákavé nabídce neodolají ani někteří vedoucí.
Po návratu do Dawson City začíná velkolepá taneční show. Všechny ranče si připravily během posledních dvou dnů country taneční vystoupení a složily básničku o táboře. O tom, že se všichni snažili, svědčí slzy v očích dětí i dospělých.
A je tu závěrečná diskotéka, nezvratný důkaz o tom, že se tábor blíží ke konci. Tančíme skoro do rána, abychom se ještě všichni užili. Závěrečný nástup, vyhlášení vítězů, ocenění všech účastníků, úklid, balení…báječných čtrnáct dní na Divokém Západu končí a nám se tak moc nechce domů.
Nedá se nic dělat, poslední loučení, zamávání a odjezd. Těšíme se na podzimní víkendovku, kde se určitě v hojné míře sejdeme a zavzpomínáme. A vám, všichni vedoucí, instruktoři, kuchaři a ostatní táboroví pracovníci, vám všem moc děkujeme.
Akce byla realizovana s podporou MŠMT